W dotychczasowych czasach zdrowe rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne, wręcz w związku z niektórymi problemami trawiennymi. Kluczowy składnik, zamieszczony w meal time – aktywny papai to enzym papaina, substancja rozkładająca białka. Innym cennym enzymem papai są pektazy rozkładające pektyny.

Trawienie to proces przekształcania składników odżywczych (białek, węglowodanów, tłuszczów) za pośrednictwem rozmaitych enzymów na mniejsze cząstki, które mogą być wchłonięte i przyswojone poprzez organizm. Jeżeli nie spożywamy posiłków w regularnym czasie, składzie i ilości, pogarsza się skuteczność procesów trawienia. Składniki odżywcze podlegają procesom fermentacji oraz gnicia, w trakcie których wyprodukowane są szkodliwe suplementy uboczne. Jednakże mniej skuteczny proces trawienia wcale nie musi być oznaką choroby. Na pracę układu trawiennego mogą także wpływać niektóre lekarstwa, zmiana stylu życia, predyspozycje fizjologiczne, stres oraz dodatkowo starzenie się człowieka.

Trawienie jest regulowane poprzez enzymy, dlatego też suplementacja naturalnych enzymów ma możliwość wspomóc ten proces. Najważniejszym enzymem owocu i liści tropikalnej papai jest papaina, która przypomina ludzki enzym rozkładający białka – pepsynę. Jej nadrzędnym celem jest wstępne rozłożenie białek (poprzez tej właściwości papaina jest szeroko rozpowszechniona w przemyśle przetwórczym oraz mięsnym). Papaina, rozkładając białka do postaci aminokwasów, zmniejsza procesy gnilne niestrawionych białek.